Color Correcting Makyaj Hakkında Her Şey

0
2455

Uykusuz bir geceden sonraki koyu halkalar, sivilce izleri, ciltteki kızarıklar gibi cilt sorunlarımızın yardımına koşan her zaman kapatıcılar oldu. Gelenekseller gibi, renkli kapatıcılar da rahatsız edici kusurları gizlemeye yardımcı olur. En iyi kapatıcılarla cildimizde gizlemek isteğimiz yerleri gizledik, öne çıkmasını istediğimiz yerleri öne çıkardık. Fark etmişsinizdir ki artık sadece ten rengi değil her renkte kapatıcılar bulunuyor ve her renk farklı bir işe yarıyor. Bu yazımda bu renklerin görevlerini ve renk eşitleyici (Color Correcting) makyaj yapmamız için gerekli ipuçlarını sizinle paylaşacağım.

Renk Çemberi

Renkli kapatıcılara geçmeden önce temelinde yatan bu çember renk eşitleyici makyajı öğrenmemize yardımcı olacak. Renk çemberini ilkokuldan beri gördüğümüz resim derslerinden hatırlarsınız. Renk çemberine bakarak hangi rengin diğerini nötrlediğini öğrenebilir. Her renk karşısındaki rengi nötrler. Örneğin; gözünüzdeki koyu mor halkaları kapatmak istiyorsunuz. İlk önce çemberden mor rengi buluyoruz ve hemen karşısındaki renge bakıyoruz. Morun tam karşısındaki renk ‘sarı’ yani nötr rengi. O zaman mor halkalarımızı sarı kapatıcıyla kapatabiliriz. 

Renkli Kapatıcılar Nasıl Kullanılır?

Ten makyajını yaparken ilk adım renkli kapatıcıyı, kapatmak istediğiniz bölgeye ışık darbeleriyle uygulamaktır. İstediğiniz baz veya BB kremini uygulayın ve ikinci bir kat kapatıcı uygulayın – bu sefer cildinizin tonlarından biri – aynı zamanda karışımları önlemek için yaymadan, yamalar da uygulayın. 

Gelelim renklere, her renkteki kapatıcı tonların amacını keşfedelim.

Sarı Kapatıcılar

 

Genellikle  damarların zayıf dolaşımı veya birikmesi sonucu oluşan çürük koyu halkalar ve çürükler gibi aynı nüanstaki diğer noktalar sarı kapatıcılar  ile kamufle edilir. Renk çemberinden sarının karşısındaki renklere bakarak hangi renkleri sarı kapatıcıyla kapatacağımızı görebiliriz. Mavi ve mor sarının hemen karşısında yer alıyor. Cildinizdeki morlukları veya mavilikleri sarı kapatıcılarla kapatabilirsiniz. Wet n wild CoverAll Concealer Palette’i satın almak ya da incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeşil Kapatıcılar

 

Yeşil kırmızıyı nötrleyen renktir. Cildinizdeki kızarıkları yeşil kapatıcılarla kapatabilirsiniz. Özellikle akneleri kapatmak için yeşil kapatıcılar iyi bir çözüm olacaktır. Maybelline New York Master Camo Palette’i satın almak ya da incelemek için buraya tıklayabilirsiniz

Mor Kapatıcılar

Güneşin neden olduğu kahverengi lekeler, benekler ve sarımsı noktalar gizlemek için kullanılır. Sarı ve solgun bir cildiniz varsa mor kapatıcılar ile rengi eşitleyebilirsiniz. Flormar’ın Camouflage Palette’ini buraya tıklayarak satın alabilir ya da inceleyebilirsiniz.

Pembe Kapatıcılar

Daha çok şeftali tonuna yakın kırmızı, turuncu ve sarı tonlarının karışımı bu rengi renk çemberinde de karşına denk gelen mavi, mor ve yeşil tonları kapatmak için kullanabilirsiniz. NYX’in paletini satın almak veya incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Turuncu Kapatıcılar

Esmer ten rengine sahip kişiler renk dengesizliklerini ve koyu halkalarını turuncu kapatıcılar ile kapatabilir. Açık cilt rengine sahipseniz turuncu kapatıcılar size kesinlikle uygun değildir. Beaulis Correct It Renk Düzenleyici Palet’i incelemek ya da satın almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İnceleme

Gelin Color Correcting makyaj uygulamasına birlikte göz atalım.

View this post on Instagram

NOTE: (AFTER I BLEND THE COLOUR CORRECTING OUT I PUT FOUNDATION AND CONCEALER ON TOP) Hey guys!! I'm super excited for this insta video because it's a collab with the one and only @nicolconcilio ❤️❤️😏😏 we both used the @nyxcosmetics @nyxcanada colour correcting kit! The purple is to correct any weird yellows on my skin, green is for any redness or blemishes I may have, yellow and the salmon pink are for any dark circles, darkness or any acne scaring. DISCLAMER: this video was for fun and just a fun way to teach you about colour correcting. The amount used is not for every day colour correcting unless you do have any extreme discolouration on you face. I did not need this much colour correction but I did want to show you all the colours 🙂 A little can go a long way for colour correcting 🙂 SHOW US your CRAZY colour correcting using the hashtag #colorcorrectingclash !! PS I have a mini makeup tutorial on this look a few posts back (my inspired Barbie makeup tutorial) as well as the FULL tutorial on my YouTube channel! Hope you are all having a lovely day! #tianacosmetics

A post shared by 𝒯𝒾𝒶𝓃𝒶 𝐿𝒶𝒸𝒽𝓃𝒾𝓉 🦋 (@tianacosmetics) on

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle ♥

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here